sadizm

 

sadizm

Sadizm veya sadomazoşizm (İngilizce: sadism), karşısındaki kişiye acı vermek veya eziyet etmekten seksüel bir haz duymanın adıdır. Bu adın kaynağı, Fransız filozof ve sadistik öykü yazarı Marquis de Sade'den gelmektedir. Sadizm'in acıyı duyan taraf açısından karşıtı olan olgu ise mazoşizm olup kendisine acı verilmesinden, eziyet edilmesinden seksüel bir zevk alma duygusudur. Genellikle, dövülme, aşağılanma, bağlanma, işkence edilme, vb. seksüel fanteziler içerir. Bazen de kişilerden biri köle olur ve diğer kişi ona tasma takar. Bu isim ağırlıklı olarak mazoşist bir içeriği olan "Venus in Furs" romanıyla tanınan 19. yüzyıl yazarlarından Leopold von Sacher-Masoch'dan gelmektedir.

Sadomazoşizm 19. yüzyılda çıkmış olmasına karşın günümüzde popüler olmuştur.

Marquis de Sade'in adından alınmış olan "sadizm" ve Sacher-Masoch'un adına izafe edilen "mazohizm" sözcüklerinin her ikisinin de, aynı patolojik süreçte geliştiğinin ve sık sık birbirinin yerine geçtiğinin kabul edilmesinden dolayı, birlikte anılması tercih edilen bir davranış bozukluğu.

Bir kırbaçlanma cezası
Bir kırbaçlanma cezası

{tocify} $title={İçindekiler}

TDK sözlük anlamı nedir?

isim, ruh bilimi, Fransızca sadisme

Elezerlik.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü - 2015

İngilizce: sadism

##(elezerlik)##

Kelime Kökeni

Fransızca sadisme "acı vermekten (cinsel) haz alma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Marquis de Sade "Fransız yazar (1740-1814)" özel adından +ism sonekiyle türetilmiştir.

Sadizm Kelimesi için Tarihteki En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski