Tzvetan Todorov

 

Tzvetan Todorov

Tzvetan Todorov (Bulgarca: Цветан Тодоров; 1 Mart 1939, Sofya - 7 Şubat 2017), Fransız-Bulgar filozof, tarihçi.

{tocify} $title={İçindekiler}

Hakkında bilgi nedir?

  • Doğum tarihi ve yeri: 1 Mart 1939; Sofya, Bulgaristan Krallığı
  • Ölüm tarihi: 7 Şubat 2017 (77 yaşında)
  • Mesleği: Filozof, tarihçi, yazar, akademisyen
  • İkamet: Paris, Fransa
  • Milliyeti: Bulgar
  • Vatandaşlığı: Bulgaristan, Fransa

Yaşam öyküsü

1939'da Sofya'da doğdu. 1961'de Sofya Üniversitesi Slav Dilleri Bölümü'nden mezun oldu. 1963’te komünizmden kaçmak ve eğitimine devam etmek üzere Fransa’ya geldi. Roland Barthes ile birlikte yapısalcılığın en önemli temsilcilerinden biri haline geldiği ve Gérard Genette'le Poétique dergisini kurduğu Paris’te yaşadı.

Kariyeri

Fransa ve ABD'deki çeşitli üniversitelerde edebiyat kuramları üzerine dersler verdi. Paris'te Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi'nin CNRS araştırma yöneticiliğini yaptı.

Prag Dilbilim Çevresi aracılığıyla, Fransız yapısalcılığını etkilemiştir. Rus ve Prag geleneklerinin metinlerine Slav dili eğitimi aldığı için doğrudan ulaşabilme imkânı bulmuştur. Viktor Şklovski, Boris Tomaşevski, Yuri Tinyanov ve Vladimir Propp gibi yazarların çalışmalarından etkilenmiştir.

Türkçede çıkan ilk kitabı 2001'de Metis Yayınları'nca yayımlanan Poetikaya Giriş'tir. Yine aynı yayınevi tarafından Fantastik: Bir Edebî Türe Yapısalcı Bir Yaklaşım da Türkçeye kazandırılmıştır. Kendisi 7 Şubat 2017'de 77 yasında ölmüştür.

Tzvetan Todorov, Strazburg 2011
Tzvetan Todorov, Strazburg 2011


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski