meme başı

 

meme başı

Meme başı, dişilerde sütün, bir bebeği beslemek için göğüsten çıkan sütveren kanallardan geçmesini sağlayan memenin yüzeyindeki dokuların yükseltilmiş bir bölgesidir. Süt, meme ucundan pasif olarak akabilir veya duktal sistem boyunca meydana gelen düz kas kasılmalarıyla atılabilir. Meme ucu, etrafındaki deriden daha koyu bir renk olan areolanla çevrilidir. İnsan olmayanlara atıfta bulunurken sık sık meme başı denir. Emzik, biberonun esnek ağızlığını tarif etmek için de kullanılabilir. İnsanlarda, hem erkek hem de dişilerin meme uçları, cinsel uyarılmanın bir parçası olarak uyarılabilir. Birçok kültürde, insan dişi meme uçları cinselleştirilir, "... seks nesnesi olarak kabul edilir ve fiziksel özellikleri ve cinsellikleri açısından değerlendirilir."

{tocify} $title={İçindekiler}

TDK sözlük anlamı nedir?

isim, anatomi

Memenin ucundaki çıkıntı, bicik.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu - 1963

Türkçe: huleyme, Fransızca: papilla

(biyoloji)

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü -

İngilizce: teat, nipple, Latin: papilla mammae

Her meme lobunun en uç kısmında bulunan, meme başı kanalıyla dış ortama açılan sağım ve emzirmenin gerçekleştiği bölüm, papilla mamma.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü - 2015

İngilizce: nipple

1. Süt kanallarının açıldığı memenin ön yüzünde, tepe kısmında konik biçimde çıkıntı, ##(areola mama)##, ##(papilla)##, ##(mamilla)##. 2. Meme başına benzer yapı.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski