Emre Olur

 

Emre Olur

Emre Olur (d. 1990 Bahçelievler, İstanbul), Türk televizyoncu ve bilgi güvenliği uzmanıdır. Olur, mafya lideri Sedat Peker'in başdanışmanı olarak tanınmıştır.

Bilgi güvenliği alanında çalışmalar yürüten Olur, Beyaz TV ve Flash TV gibi kanallarda sık sık yorumculuk ve programlar yapmıştır. İddialara göre Sedat Peker ile beraber Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaçmıştır. Hakkındaki iddianamelerden ve ülkeyi terk etmesinden önce tartıştığı kişileri EGM ve Sedat Peker'e bildirmesiyle biliniyordu.

{tocify} $title={İçindekiler}

Hakkında bilgi nedir?

  • Doğum adı: Emre Olur
  • Doğum tarihi: 1990
  • Doğum yeri: Bahçelievler, İstanbul
  • İkamet: Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri (tahmin edilen)
  • Milliyeti: Türk
  • Vatandaşlık: Türkiye
  • Mesleği: Bilgi güvenliği, başdanışmanlık
  • Tanınma nedeni: Sedat Peker'in başdanışmanlığı

Erken dönem olayları

Olur ilk defa Gökhan Özoğuz'u tehdit etmesiyle gündeme gelmişti. Özoğuz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 15 Temmuz paylaşımına tepki vermişti. Bunun üzerine Emre Olur Twitter hesabından, ''Elbet, İstanbul'un karanlık sokaklarında karşılaşacağız. İşte o zaman sana hangi sahibin kan vermeye gelecek? Göreceğiz tosun'' şeklinde yanıt vermiştir. Fatih Altaylı başta olmak üzere ünlü isimlerden bu açıklamalara tepkiler gelmiştir.

Emre Olur, Sedat Peker
Emre Olur (sağda), Sedat Peker (solda)

Peker'le ilgili tartışmalardaki yeri

Kerim Çoraklık'ın tutuklanması

İYİ Parti eski sosyal medya direktörü Kerim Çoraklık 2018 yılında Beyaz TV'de yapılan programlarda FETÖ üyesi olmakla suçlanması sonucu 14 ay tutuklu kalmıştı. Yapılan programlarla adı anılan Olur, yapılan eylemin kumpas olduğunu ve ortaya atılan asılsız iddiaların Siber Suçlarla Mücadele Şubesi'nde Emniyet mensupları ile beraber kurgulandığını söyledi. Aynı ekibin yine Muharrem İnce'ye dair bir kumpas hazırlığında olduğunu belirtti.

Süleyman Özışık'ın Peker'le ilişkisi

Peker ile üzerinde henüz sabıkası yokken görüşme yaptığını ve bu sebeple suçsuz olup ''Suç örgütüne yardım'' konusunda kendisine iftira atıldığını söyleyen gazeteci Süleyman Özışık'a yanıt veren Olur, Peker'in 2020 Eylül'de Süleyman Özışık'ın kızının düğününe giden 80.000 ₺ ve mücevher ve çelenkleri neden kabul ettiğini sordu ve Özışık'ın ''Sedat Peker'' yazılı çelenklerin önündeki fotoğraflarını yayımladı.

Doğu Perinçek ile tartışması

Olur'un, 1 Ağustos tarihinde katıldığı bir Twitter konuşma odasında Doğu Perinçek'in Sedat Peker-FETÖ ilişkisi iddialarına değinmesi üzerine taraflar arasında tartışma yaşandı. Bunun akabinde Olur, Perinçek ile telefon görüşme kaydını yayımladı. Kayıtta Perinçek "Sedat Peker'in Ergenekon davasındaki savunmasını okursanız Fethullah Hocaya zerafetli göndermeler selamlar olduğunu görürsünüz. Bunu bilmeyen yoktur davaya katılanlardan. Ben bunu söyledim." diyerek kendini savunmuştur.

Aydınlık gazetesi manşeti ve Vatan Partisi ile atışması

Doğu Perinçek ile Emre Olur'un Twitter'da tartışmasından sonra Peker ve Perinçek arasında çıkan tartışma üzerine Vatan Partisi'nin günlük gazetesi Aydınlık gazetesi tarafından "Sedat Peker'in FETÖ'ye 'zarif' selamı: Hiçbir cemaati hedef almadım hakim bey" adlı manşeti yayınlandı. Bu olaydan bir gün önce Vatan Partisi genel sekreteri Özgür Bursalı tarafından Twitter'daki Peker'i hedef alan FETÖ'cü iması üzerine Olur, "Kendisinin(Peker) geçmişi, bugünü ve geleceği hep şerefle anılacak. Sizler ise pisliklerinizle ve kahpeliklerinizle anılacaksınız" şeklinde yanıt verdi.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski