amofobi

 

amofobi

Aichmophobia ( /ˌeɪkməˈfoʊbiə/ ) bir tür özgül fobidir, keskin şeylerin, üçgenler, yıldızlar, kareler, kurşun kalemler, iğneler, bıçaklar, dartlar, dikenli şeyler gibi bitkiler (devedikenleri), (yabani otlar), kaktüs ağaçları, çam iğneleri, kırık cam, kırık porselen, keskin tahta parçaları ve hatta bir şemsiyenin keskin ucu ve mobilya ve binada farklı türde çıkıntılı köşeler veya keskin kenarlar gibi eşyalarıdan korkmadır. Yunanca aichmē (nokta) ve phobos (korku) kelimelerinden türetilmiştir. Bu korku aynı zamanda belonefobi veya enetofobi olarak da adlandırılabilir.

Bazen bu genel terim, daha özel olarak iğne korkusu veya iğne fobisi (tripanofobi) olarak adlandırılan şeyi belirtmek için kullanılır. İğne korkusu, enjeksiyonlar veya deri altı iğneler içeren tıbbi prosedürlerden aşırı korkmaktır.

Hastanın keskin nesnelerden korkmadığı, ancak yakındaki keskin nesnelere bakarken acı veya rahatsızlık hissettiği Görsel başgösteren sendromu benzer durumla ( kaçınma davranışı ) karıştırılmamalıdır.

Ayrıca bakınız


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski