fobofobi

 

fobofobi

Fobofobi (İngilizce: phobophobia), fobilerden korkma veya korkmaktan korkma olarak tanımlanan ve yoğun anksiyete ve somatik hislere neden olan bir fobidir. Fobofobi, agorafobi gibi anksiyete bozuklukları ve panik atak ile doğrudan ilişkilidir. Bir hasta fobofobi geliştirdiğinde, durumları teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Fobobi: korkunun kendisidir, ancak daha spesifik olarak, fobi ve kaygı ile ilişkili iç duyumların korkusudur, uzun süreli anksiyete bozukluğuna ve panik atakların oluşmasına neden olur. Uzun bir süre devam eden anksiyete bozukluğu durumudur, bu da korkulan fobi ile karşılaşmanın yarattığı psikolojik korku ile birleştiğinde, hastanın agorafobi gibi korkulan fobinin etkilerinin yoğunlaşmasına yol açar ve aşırı panik korkusuna karşı hassas hale getirir. Fobofobi, hastanın yaşadığı stres ile hastanın geliştirdiği fobinin yanı sıra hastanın hayatında yaşadığı etkiler sonucu gelişebilir ya da başka bir deyişle, hastanın yaşayabileceği anksiyete/panik ile korkulan fobi türü arasında bir köprüdür ve korkulan fobiye yoğun ve aşırı bir yatkınlık yaratır. Bununla birlikte, fobofobi mutlaka diğer fobilerin bir parçası olarak gelişmez, ancak korkuların devam etmesi için önemli bir faktör olabilir.

Fobofobi, diğer fobilerden çevresel uyaranlardan ziyade panik atağın psikolojik semptomlarına benzer korkunç içsel duyumlara sahip olmasıyla ayrılır. Zihnin psikolojik durumu, daha fazla endişeye yol açan koşullu uyaranlara sahip bir tepki yaratır ve bu kısır döngü ile sonuçlanır. Fobofobi, kendisinden önce gelen bir fobinin korkusunu yaşamadan önce, anksiyete bozukluklarından önce gelen ve panik atak oluşturabilen somatik hislerini yaşamadan önce yaşanan bir korkudur. Tüm fobiler gibi, hastalar da korkulan fobiden korkmamak için kaçınırlar.

{tocify} $title={İçindekiler}

Nedenleri ve belirtileri

Fobi, duygusal travma ve kaygı bozukluklarıyla yakından bağlantılı stresli bir olayın bilinçsiz zihin tarafından başlatıcı travmanın unutulması veya hatırlanması yoluyla meydana gelebilir.

Fobofobi, birçok anksiyete bozukluğunun, daha spesifik olarak panik atakların ve genelleştirilmiş anksiyete bozukluğunun semptomlarına benzer:

 1. Baş dönmesi
 2. Kalp çarpıntısı
 3. Fazla terleme
 4. Hafif parestezi
 5. Tansiyon
 6. Hiperventilasyon
 7. Angst
 8. Bayılma

Etimoloji

Fobofobi kelimesinin kökeni korku anlamına gelen Yunanca φόβος, phobos kelimesinden gelir. Fobofobi kelimenin tam anlamıyla "korku korkusu" anlamına gelir.

Kaynakça

 • Griez, E. J. and Van den Hout, M. A. . Treatment of Phobophobia by Exposure to CO2-Induced Anxiety Symptoms. The Journal of Nervous and Mental Disease 171 (1983): 506-508. ISSN 0022-3018.
 • Edmund J. Bourne. The Anxiety & Phobia Workbook. 4th ed. USA: New Harbinger Publications, 2005, ISBN 1-57224-413-5.
 • Mark, Isaac M. Fear and Phobias. Great Britain: Academic Press, 1969, LCCN 75084222.

Ayrıca bakınız

phobophobia


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski