metamfetamin

 

metamfetamin

Metamfetamin (İngilizce: methamphetamine), merkezî sinir sistemi uyarıcısı olan sentetik bir maddedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve obezite gibi hastalıkların tedavisinde reçete edilir. Desoxyn ismiyle ilaç piyasasında ABD'de bulunur. Bunun haricinde uyarıcı etkileri sebebiyle yasadışı olarak kullanımı mevcuttur, kristal ve hap formunda olabilen çeşitleri Dünya'da birçok ülkede yasadışı olarak satışı yapılmaktadır. Birçok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori; dolayısıyla güçlü bir psikolojik bağımlılık yapabilme etkisine sahiptir. Yapı olarak amfetamine yakın psikoaktif bir maddedir.

IUPAC ismi (S)-N-metil-1-fenil-propan-2-amin olan methamfetamin suistimal edilmek üzere kaçak üretimi ile de tanınmıştır. Efedrin ya da psödoefedrin molekülü hidrojenize edilerek kolayca elde edilebildiğinden hemen her yerde üretilebilmektedir. "Meth lab" de denilen bu yerler, üretimi sırasında çıkan fosfattan ötürü kırmızı bir renge boyanır ve kedi idrarı kokusuna sahiptir.

{tocify} $title={İçindekiler}

Hakkında bilgi nedir?

metamfetamin 2D iskelet

Metamfetamin 3d
Sistematik (IUPAC) adı
N-methyl-1-phenyl-propan-2-amine
Kimlik belirteçleri
CAS numarası537-46-2
ATC koduN06 BA03
PubChem1206
DrugBankDB01577
Kimyasal özellikler
Kimyasal formülC10H15N
Moleküler ağırlık149.233 g/mol
Fiziksel özellikler
Ergime noktası170 °C
Kaynama noktası212 °C
Çözünürlük(suda)sıvı çözeltilerle kuvvetlendirilir ancak çözünmez mg/mL (20 °C)
Farmakokinetik özellikler
BiyoyararlanımOral: %70
IV: %100
MetabolizmaHepatik
Yarılanma ömrü9-15 saat
AtılmaRenal
Tedavi bilgileri
Gebelik kategorisiABD - C
Uygulama yoluOral, intravenöz, intramüsküler, buğu şeklinde, rektal,


Tarihçe

Bulunuşu

1887 yılında metamfetamin sentezlenmesinden kısa bir süre sonra, metamfetamin efedrin maddesinden ilk kez 1893'te kimyager Nagai Nagayoshi tarafından sentezlendi. "Metamfetamin" terimi bu yeni karışımın kimyasal yapısından türedi:methyl alpha-methylphenethylamine. 1919 yılında, kristalize metamfetamin farmakolog Akira Ogata tarafından efedrinin redoks yöntemiyle kırmızı fosfor ve iyot kullanılarak sentezlendi.

Etkileri

Uyanıklık, motivasyon ve kısa dönem beyin aktivitesini artıran madde yüksek dozlarda öforiye neden olmaktadır. Madde alındığında tansiyon ve vücut sıcaklığı yükselir, göz bebekleri genişler. İshal, bulantı, kusma görülebilir.

Kötüye kullanımlarda beyin kimyasını bozup depresyona yol açtığı bilinmektedir. Bağımlılarında kalıcı anhedoni oluşmaktadır. Psikoz etkileri ortaya çıkartıp, görsel ve işitsel halüsinasyonlar ortaya çıkarabilir. Kullanıcılarında güçlü bir psikolojik bağımlılık yan etkisi görülür.

Devamlı kullanıcılarında meth ağzı denen diş çürükleri gözükür, bağışıklık sistemi baskılanır. Bu kişilerde stafilokok enfeksiyonları sıktır. Kilo kaybı ve kısa dönem libido artışı, ardından erektil disfonksiyon da bilinen etkilerindendir.

Kuvvetli sistemik reaksiyon ile ölüm görülebilir.

5 mg tablet Desoxyn (metamfetamin)
5 mg tablet Desoxyn (metamfetamin)

TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü -

İngilizce: methamphetamine

Alfa-uyarıcı ilaçlar grubundan amfetamin benzeri ilaç.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski