aroma

 

aroma

Aromalar, koku veya tat vermek ya da gıdaların sahip olduğu koku veya tadı kuvvetlendirmek ya da değiştirmek amacıyla gıdalara ilave edilen ürünlerdir. Türkçede güzel koku anlamına gelir.

400'e yakın yapay ve 1800 doğala özdeş çeşidi vardır ve gıdalarda sık kullanılan katkı maddelerindendir. Kimyacılar bir aroma bileşenini izole edilmiş bir aroma molekülü olarak adlandırırlar. Aromalar, gıda ve ilaç endüstrilerinde son üründeki istenmeyen tat ve kokuyu maskelemek amacıyla da kullanılmaktadır.

Aromalar çeşitli kimyasal molekül gruplarından oluşur; terpenler, laktonlar, pirazinler, eterler ve diğerleri gibi... Terpenler uçucu yağların karakteristik kokusundan sorumludurlar. Laktonlar, şeftaliye kokusunu veren dekalakton gibi, meyvemsi koku vermeleri ile bilinirler. Pirazinler ısıtılmış gıdaların aroma bileşenleridir. Esterler ise, elmaya karakteristik aromasını veren etil valerat gibi meyvemsi bir özelliğe sahiptir.

Rom aroması
Rom aroması

aroma ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim, (aro'ma), İtalyanca aroma

Hoş koku.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü -

İngilizce: aroma

Gıdaların duyusal muayenelerinde çiğneme ve yutkunma sonucunda hissedilen tat ve kokunun birlikte oluşturdukları haz verici duyum, rayiha.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü - 2014

İngilizce: aroma

Lezzete dayalı hoş koku. #(rayiha)#

Kelime Kökeni

Fransızca arôme "güzel koku" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince ve İngilizce aynı anlama gelen aroma sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca árōma άρωμα  "her çeşit güzel kokulu ot, bahar" sözcüğünden alıntıdır.

Tarihte En Eski Kaynak

aromatik [ m (1957) : aromatik ve zıt olan kısım yağdadır. ]

aromaterapi [ m (1986) : aromaterapi konusunda bir sempozyum ]

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski