siyah çeneli sinek kuşu

 

Siyah çeneli sinek kuşu (Erkek)
Siyah çeneli sinek kuşu (Erkek)

Siyah çeneli sinek kuşu (Dişi)
Siyah çeneli sinek kuşu (Dişi)

Siyah çeneli sinek kuşu (Archilochus alexandri), sinek kuşugiller (Trochilidae) familyasından küçük bir kuş türü.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması

Özellikleri

Erişkinlerin, vücutlarının alt kısımları metallik yeşil ve üst kısımları beyazdır, böğürleri ise yeşildir. Gagası, uzun, düz ve çok incedir. Erişkin erkeğin, siyah bir yüz ve çenesi vardır. Düz ve parlak mor bir boğaz bandı ve bir koyu renk çatallı kuyruğa sahiptirler. Dişinin koyu renk, beyaz uçlara sahip yuvarlak bir kuyruğu ve yamasız bir boğazı vardır. Kızıl sinek kuşunun dişilerinden daha küçüktürler.

Siyah çeneli sinek kuşu aynı zamanda Calypte costae türüyle melez üretmek için seçilmiştir. Bir avuç kadar oldukları halde biraz şirindirler.

Yaşam alanları

Çoğaldıkları habitatlar Amerika Birleşik Devletleri, kuzey Meksika ve güney Britanya Kolumbiyasındaki açık, yarı kurak-verimsiz alanlara yakın sulardır. Göçmendirler ve kışı en çok Meksika'da geçirirler.

Yuva ve beslenme

Dişi, funda veya ağaç-bitki lifi, örümcek ağları ve likenlerde korunan bir yerde iyi kamufle edilmiş bir yuva inşa eder. Yemek için nektar toplarlarken aynı zamanda bitkilerin tozlaşmasında da yardımcı olurlar. Boyutları küçük olduğu için böcek-yiyen kuşlar ve hayvanlara karşı korunmasızdırlar.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski