yakut boğazlı sinek kuşu

 

Yakut boğazlı sinek kuşu
Dişi yakut boğazlı sinek kuşu (17 Ağustos 2013)

Yakut boğazlı sinek kuşu (Archilochus colubris), Kuzey Amerika'da Mississippi nehrinin doğusunda yuva yapan tek sinek kuşu türü.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması

Özellikleri

Büyüklükleri 7-9 cm, kanat açıklıkları 8–11 cm ve ağırlıkları 2-6 gramdır. Erişkinlerin, metalik yeşil üst kısmı, grimsi beyaz alt kısmı, neredeyse-siyah kanatları vardır. Gagaları uzun, düz ve çok incedir. Erişkin erkek, fotoğrafta görüldüğü gibi yanardöner bir yakut rengi bazen ışıkta siyah gözükebilen yamaya ve koyu renk çatallı bir kuyruğa sahiptir. Dişi koyu renk, uçları beyaz ve yuvarlaklaşmış bir kuyruğa sahiptir, bazen ufak veya beyazımsı bir boğaz yaması olmasına rağmen genellikle hiçbir boğaz yamasına sahip değildir. Erkek, dişiden daha küçüktür ve biraz daha kısa bir gagası vardır. Her yıl bir defa tüylerini dökerler ve bu sonbahar göçü esnasında başlar.

Yaşam alanı

Çoğaldığı habitatlar doğu Kuzey Amerika ve Kanada'daki ağaçsız geniş kırlar, çam ormanları ve orman kenarları, meyve bahçeleri ve bahçelerdir. Dişi, bir funda veya ağaçla korunan bir yerde bir yuvayı inşa eder. Göçmendirler. Kışı daha çok güney Meksika, orta Amerika, uzakta Kosta Rika ve Karayiplerde geçirirler.

Yakut boğazlı sinek kuşu dağılım haritası
Yakut boğazlı sinek kuşu dağılım haritası

Davranış

Bu türün erişkinleri tipik olarak sadece, çiftleşmek için bir araya gelir. Beslendikleri alanı korumak için saldırganlaşırlar. Küçük boyutları yüzünden, böcek-yiyen kuşlar ve hayvanlara karşı korunmasızdırlar. Çiçek ve çiçekli ağaçların nektarları ana yiyecekleridir, ara sıra ağaçlardaki deliklerden aldıkları böcekler ve ağaç öz suyu da tüketirler. Genç kuşlar nektarın yanı sıra protein almak için böceklerle beslenirler.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski