gökgerdan

 

Gökgerdan
Luscinia svecica volgae

Gökgerdan ya da mavigerdan (Luscinia svecica), sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasından, eskiden Turdidae familyasında sınıflandırılan mavi önlüklü güzel sesli bir kuş türüdür.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması


Özellikleri

Gökgerdan 13–14 cm uzunluğunda olup kızılgerdana benzer. Kırmızı yan yamalarıyla siyah kuyruğu dışında açık kahverengidir. Beyaz bir superciliumu vardır.

Kırmızı lekeli gökgerdan erkeğinin mavi önlüğü, hemen ardından gelen siyah, beyaz ve pas renkli lekeli çizgilerle sınırlanmıştır. (Kırmızı lekeli gökgerdan) L. svecica svecica gibi Kuzey Avrasya'da yaşayanların, mavi önlüğünün merkezinde kırmızı bir nokta vardır. Beyaz lekeli gökgerdan L. svecica cyanecula gibi güney ve orta Avrupa'da yaşayan alt türde de mavi önlüğün merkezinde beyaz bir nokta gözükür. Türkiye'deki L. svecica magna alt türünün merkezinde ise herhangi bir nokta yoktur.

Bütün dişilerde, boğazından göğsüne kadar inen siyahımsı bir hilal bulunur ve gaga altından göğse kadar kalan kısımlar da beyazdır. Yeni tüylenmiş yavrular çilli ve lekeli koyu kahverengindedir.

Erkeklerin ayırıcı görünüşüne rağmen, yeni yapılan kalıtsal çalışmalar sonucunda bütün formların tek bir türe ait olduğu doğrulanmıştır.

Yaşam alanı

Avrupa, Asya ve Alaska'da nemli huş ormanlarında yaşayan göçmen böcekçil bir türdür. Genellikle ot öbeklerinde ve yoğun çalılıklarda yuva yapar. Kuzey Afrika ve Hindistan'da kışlar.

Ötüşü

Erkeğin yüksek sesli, çeşitli nağmelere sahip ötüşü yakın bir akrabası olan bülbülü hatırlatır. Çağrı sesi "Chack" gibidir ve gürültülüdür.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski