küçük gümüş martı

 

Küçük gümüş martı

Küçük gümüş martı (İngilizce: Common gull, Latince: Larus canus), martıgiller (Laridae) familyasından bir martı türü.

Bilimsel sınıflandırması

Küçük gümüş martı dağılım haritası
Küçük gümüş martı dağılım haritası

Yayılışları

Kuzey Asya, kuzey Avrupa ve kuzeybatı Kuzey Amerika'da görülürler. Göçmendirler, kışı uzak güneyde geçirirler.

Özellikleri

Orta büyüklükte bir martıdır. Erişkin 40–46 cm kadardır. Vücudun yukarı kısmı gri ve aşağı kısmı beyazdır. Bacaklar yeşilimsi sarı renktir. Kışın, baş gri çizgili ve gagada uca yakın çok ufak siyahımsı bir band vardır. Kanat uçları kahverngi-siyahtır. Genç kuşta pula benzer siyah-kahverengi üst parçalar ve zarif kanat deseni vardır, bacaklar gridir. Olgunlaşmaları 2-3 yıl alır.

Üreme Genellikle üç yumurta (bazen bir veya iki) bırakırlar ; 24-26 günden sonra yavrular yumurtadan çıkarlar, daha sonra bir 30-35 günde tüylenirler. Martıların çoğu gibi hepçildirler.

Larus canus

Alt türleri

Dört alt türü vardır. İkisi bazı otoriteler tarafından ayrı tür olarak düşünülür:

  • Larus canus canus Linnaeus, 1758: (Küçük gümüş martı) Avrupa ve batı Asya'da görülürler. Küçüktürler. Örtüleri orta gri renktir (en soluk alt tür); kanat uçlarında geniş siyahlıklar vardır; iris koyu renktir. Kanat açıklıkları 110–125 cm, ağırlıkları 290-480 grdır.
  • Larus canus heinei Homeyer, 1853: Orta kuzey Asya'da görülürler. Orta büyüklükte, örtüsü koyu gri (en koyu alt tür); kanat uçlarında geniş siyahlıklar vardır; iris koyu renktir. Ağırlıkları 315-550 grdır.
  • Larus canus kamschatschensis Bonaparte, 1857; sinonim adı L. kamschatschensis: Kuzeydoğu Asya'da görülürler. Büyüktürler, örtü orta-koyu gri; kanat uçlarında geniş siyahlıklar vardır; iris soluk renktir. Ağırlıkları 394-586 grdır.
  • Larus canus brachyrhynchus Richardson, 1831; sinonim adı L. brachyrhynchus: Alaska ve batı Kanada'da görülürler. Küçüktürler, örtüleri orta-koyu gri;kanat uçları çok beyazdır ve az siyahlıklar vardır; iris soluk renktir. Kanat açıklıkları 96–102 cm; ağırlıkları 320-550 grdır.

Küçük gümüş martı yumurtası
Küçük gümüş martı yumurtası

Resimleri

Küçük gümüş martı avlanırken
Küçük gümüş martı avlanırken

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski