cidar

 

cidar

cidar kelimesi ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

(cida:rı), Arapça cidār

1. isim, eskimişduvar.

2. isim, eskimiş, bitki bilimizar (I):

      "Cidarı eriyen hücrenin özü nasıl onu çevreleyen dokulara boşalırsa zihnim öylece akıyor evrene." - Erendiz Atasü

3. isim, eskimişkenar:

      "Alt ucu dar, ağzı geniş olacak şekilde dilimin ucuyla kâğıdın cidarını ıslatıp yapıştırıyordum." - Sevinç Çokum

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü - 2007

İngilizce: membrane

Zar.

Mantık Terimleri Sözlüğü - 1976

İngilizce: membrane

#(membran)#

Kelime Kökeni

Arapça cdr kökünden gelen cidār جدار  "duvar" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice gdīrā גדירא  "çit, duvar" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen gadēr גדר  sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

1 Yorumlar

  1. Cidar, ticaret gemilerinde bordanın ambar kısmına bakan duvarıdır. Eski tip gemilerde borda tek kattan oluşmaktaydı. Gelişen dizayn teknolojisiyle beraber, gemilerde dış duvarı ile ambar duvarı arasında boşluk oluşturulup çift katman meydana getirildi. Bu şekilde bordası olan gemilerede çift cidarlı gemiler denir.

    Çift cidar gemiye sağlamlık kazandırdığı gibi, kazalarda çevre kirlenmesini ileri düzeyde önüne geçmiştir. 2010 yılından itibaren IMO (uluslararası denizclik örgütü) tek cidarlı gemilere yasak getirmiş, başta Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere gelişmiş pek çok ülke 2010 yılından itibaren tek cidarlı gemileri limanlarına sokmama kararı almıştır. Bunun yanında Hindistan bu süreyi 2015 e çekmiş, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bazı ülkeler süreyi yayma kararı almıştır. Arap ülkeleri, Çin, Japonya ve Singapur kısıtlamaya gitmeyeceğini açıklamıştır.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski