31 Ekim Dünya Tasarruf Günü

 

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü

Daha zengin kaynaklarla, refah seviyesi yüksek ve sürdürülebilir bir yaşamın başlıca koşulu olan tasarrufa dikkat çekmek amacıyla kutlanan Dünya Tasarruf Günü nedir? Dünya Tasarruf Günü ne zaman kabul edildi?

Dünya Tasarruf Günü'nün anlam ve önemi nedir ne zaman kutlanır?

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü, 1924 yılında Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsünün (World Savings Banks Institute-WSBI) kurulmasından bu yana, tasarruf ile ilgili bilinci arttırmak ve insanları tasarruf etmek konusunda teşvik etmek amacıyla seçilmiş özel bir tarih.

Her Yıl Ekim ayının 31. günü dünyada tasarrufun önemine dikkat çekmek, refah seviyesini arttırmak, tüketimi değil biriktirmeyi teşvik etmek ve kaynakların sürdürülebilirliğini güçlendirmek amacıyla Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanıyor. 1924’te Birinci Uluslararası Tasarruf Kongresi’nde kabul edilen Dünya Tasarruf Günü, her yıl 31 Ekim'de kutlanıyor. Dünya Tasarruf Günü, insanları birikimlerini yastık altından çıkarıp bir bankada değerlendirme fikriyle tanıştırmak amacıyla ortaya çıktı.

Tasarruf etmenin insanlar ve ülke ekonomileri için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak adına 1924'te World Savings Banks Institute (WSBI-Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü) adlı bir enstitü kuruldu.

İşte o tarihten bu yana da Dünya Tasarruf Günü’nün kutlanması bir gelenek halini aldı.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski