Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu

 

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG)

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (İngilizce: "INternational Search And Rescue Advisory Group" veya kısa adıyla INSARAG), üye ülkelerin resmî afet müdahale kurumları ile arama kurtarma çalışmalarında yer alan sivil toplum kuruluşları ağı. Grubun amacı; üyelerinin, ihtiyaç olan bölgelere hızla ulaşmalarını ve verimli bir çalışma gerçekleştirmeleri için gereken koordinasyonu sağlamaktır.

Kısaltması: INSARAG

Kuruluşu: 1991

Türü: Danışma grubu

Yasal durumu: Etkin

Merkezi: Cenevre, İsviçre

Başkanı: Toni Frisch

Ana kuruluşu: Birleşmiş Milletler, İnsanî İlişkiler Koordinasyon Ofisi (OCHA)

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu Kuruluşu ve Organizasyonu

1988 yılında, bugünkü Ermenistan'da meydana gelen Spitak depremine müdahale eden uluslararası arama kurtarma ekiplerinin girişimleri sonucunda, 1991 yılında kurulmuştur.

Küresel Afet Alarm ve Koordinasyon Sistemi (GDACS) gibi, INSARAG da, İnsanî İlişkiler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) Cenevre'deki Acil Hizmetler Bölümü'ne (ESB) bağlıdır. Bölümdeki Koordinasyon Destek Birimi (FCSS), INSARAG sekreterliği olarak çalışmaktadır.

Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu Üyeleri

Arama kurtarma ekipleri sınava girdikleri takdirde, INSARAG standartlarına göre "ağır arama kurtarma ekibi" ve "orta ölçekli arama kurtarma ekibi" olmak üzere sınıflandırılmaktadırlar. Üyelik kriterleri ile beraber, hangi ekibin, hangi sınıfta olacağını belirleyen yeterlilik, teçhizat gibi daha spesifik kriterler de, güncellenerek duyurulan kılavuzlarda yer almaktadır.

INSARAG'ın Afrika, Avrupa ve Ortadoğu bölgesinde 32, Amerika bölgesinde 7, Asya ve Pasifik bölgesinde 12 olmak üzere toplam 51 ülkeden en az 7369 personel ile 81 üyesi bulunmaktadır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski