düşük

 

düşük
Yaklaşık 8. gebelik haftasındaki embriyo (düşük materyali)

Düşük veya abortus, dölütün anne bedeninin dışında yaşayacak olgunluğa erişmeden bedenden atılmasıdır. 20. gebelik haftasından önce veya 500 gramdan küçük gebelik kayıpları için düşük terimi kullanılır. Bu değerlerin üstündeki gebelik kayıpları için ise ölü doğum veya prematür doğum terimleri kullanılır.

  • Uzmanlık: Obstetrik

{tocify} $title={İçindekiler}

Nedenleri

Gebeliğin ilk aylarında sık rastlanan apansız düşüklerin nedeni, çoğunlukla dölütteki ciddi sakatlıklar ve kromozom bozukluklarıdır. Yinelenen düşükler, yani bir kadının üst üste düşük yapması, genellikle ya ölüme yol açan kalıtımsal bir uyumsuzluğun ya da annenin üreme organlarındaki bir bozukluğun belirtisidir. Bunların dışında, istenmeyen bir gebelikten kurtulmak için herhangi bir araçla dölütün canlılığına son vermeye ya da dölütün atılmasını sağlayan zehirleyici ilaçlarla gebeliğe son vermeye "zorla düşük" adı verilir; kadının sağlığı açısından ciddi iltihaplara, hatta ölüme yol açabilir. Gene aynı neden ve amaçlarla dölütün hastanede cerrahi girişimle alınmasıysa "kürtaj" diye adlandırılır. Dölüt, gebeliğin ilk aylarında kolayca ve tehlikesizce alınabilir. Ama 13. haftadan sonra, işlem güçleşir ve tehlikesi artar.

Abortus; paraziter, bakteriyel ve viral ateşli veya tüm enfeksiyonlar gibi çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. İnsanlarda daha fiziksel zorlamalardan sonra da şekillenir. Listerioz, bruselloz gibi ateşli enfeksiyonlarda abort görülebilmektedir. Bilhassa bu tip bakteriler yavrunun uterusta bağını sağlayan kotiledonlara yerleşip o bölgede kopmalara neden olarak aborta sebeb olabilirler.

Hayvanlarda düşük

İneklerde görülen bulaşıcı düşük gibi olaylar, çiftçilerin büyük zarara girmesine yol açabilir. Bazı hayvanlar, örneğin tavşanlar, yaşayabilecek nitelikte olmayan dölütleri düşük yaparak bedenden atacakları yerde, yeniden özümleyebilir, özellikle besin eksikliği vb. durumlarda, bu doğal kontrol yöntemine başvururlar.

düşük ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

düşük, -ğü

1. isim Yaşayabilecek duruma gelmeden doğan yavru, ceninisakıt, bağan, sakıt.

2. sıfat Aşağı doğru düşmüş, aşağı sarkmış:

      Düşük mide. Düşük omuz.

3. sıfat Az:

      Düşük faiz. Düşük fiyat.

4. sıfat İktidardan düşmüş veya düşürülmüş.

5. sıfat Dil bilgisi kurallarına uymayan:

      Düşük cümle.

6. sıfat, mecaz Eski değer ve onurunu yitirmiş olan:

      "Dolmuşa bindiğine göre orta hâlli belki de daha düşük olacak." - Refik Halit Karay

Dilbilim Terimleri Sözlüğü - 1949

Fransızca: caduc

Düşme denilen olaya uğramış ses.

Bilgisayar Terimleri Karşılıklar Kılavuzu - 2007

low

düşük

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü -

Latin: abortus

Yavru atma.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü - 2015

İngilizce: abortion

Embriyo ya da fetüsün dış ortamda yaşama şansına erişmeden, ağırlığı 500 gramın altında ya da 20-22. gebelik haftasından önce, ölü ya da canlı olarak uterustan atılması.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski