su kabağı

 

su kabağı

Su kabağı (Lagenaria siceraria), kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından tek yıllık bir bitkidir. Sarılıcı bir bitki olduğu için, asma kabağı olarak da bilinir. Çeşitli şekil ve boyda olan türleri vardır. Genellikle sapı dar, alt kısmı şişmandır.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması

Kullanım alanı

Eskiden süs amaçlı olarak ya da içi boşaltılarak su kabı olarak kullanılırdı -ki bu son kullanımından dolayı bitki, su kabağı şeklinde adlandırılmıştır. Bunun yanı sıra baş tarafından dip tarafına doğru ortadan ikiye kesilip, sap ve kapak ilave edilerek saz yapımında da kullanıldığı görülmektedir. Günümüzde kabak lamba, süs eşyası ve heykel yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca genellikle süs amaçlı kullanılan bir bitki olmasına karşın; bazı yörelerde yemeği de yapılmaktadır.

su kabağı ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim, bitki bilimi

Kabakgillerden, alt bölümü şişkin, birçok yerde kurutulup su kabı olarak kullanılan bir tür asma kabağı, kantar kabağı (Lagenaria vulgaris).

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: vegetable marrow, gourd, Fransızca: gourde, Almanca: Kürbiss, Latin: Lagenaria siceraria

Kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından, beyaz çiçekli, meyvelerinin sap kısmı dar, uç kısmı küremsi olan, tek yıllık, otsu, sarılıcı bitkiler.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski