çöl kuyrukkakanı

 

Çöl kuyrukkakanı

Çöl kuyrukkakanı (Oenanthe deserti), önceden karatavukgiller (Turdidae) familyasının bir üyesi olarak sınıflandırılan küçük ötücü kuşlara ait bir kuş olup şimdi sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasına yerleştirilmiştir.

Böcekçildirler. 14-15.5 cm büyüklüğündedirler. Batı ve doğu iki formuda batı Avrupa'da nadir bulunurlar. Onun alttürlerinin erkeklerinin tüyleri yazın hemen hemen ayrı olmasına rağmen, sonbaharda dişi ve çocuk kuş tüyleri ile ayırt edilmez.

Batı çöl kuyrukkakanı, Sahra Çölü ve kuzey Arap Yarımadasında yayılış gösterir. Doğu formları, merkezi Asya'da yayılış gösterirler ve Pakistan ve kuzeydoğu Afrika'nın yarı-çöllerinde kışı geçirirler.

Erkeğin üst kısımları yazın kahverengi-sarıdır. Alt kısımlar beyaz, göğüs hafifçe kahverengi-sarıdır. Yüzde ve boğazda omuza siyah kadar uzanan ve ayrıca beyaz kaş bölgesi çizgisi vardır.

Bilimsel sınıflandırması

Oenanthe deserti

Çöl kuyrukkakanı yumurtası
Çöl kuyrukkakanı yumurtası

çöl kuyrukkakanı hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: desert wheatear, Fransızca: traquet du désert, Almanca: Wüstensteinschmatzer, Latin: Oenanthe deserti

Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ardıç kuşugiller (Turdidae) familyasından, 14.5 cm kadar uzunlukta, bitkice fakir, kumlu ve taşlı, yarıçöllerde ve boş arazilerde yaşayan, böcek ve örümceklerle beslenen bir tür.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski