beril

 

Kırmızı beril
Kırmızı beril

Beril, yeşil renkli zümrütgillerden değerli bir taş. Berilyum alüminyum siklosilikat olan Beril'in kimyasal formülü Be3Al2(SiO3)6 şeklindedir. Heksagonal Beril kristalleri çok küçük kristallerden metrelerce büyük kristallere kadar değişik boyutlarda olabilir. Camsı parlaklıkta, sertliği 7.5-8, yoğunluğu 2.66-2.92'dir. Konkoidal veya düzensiz kırıklar gösterir.

Beril gösterdiği renklere göre çeşitli isimler alır. Deniz mavisi renginde olanına akuamarin. Pembe renkteki berile morganit, altın sarısı renginde olan berile heliodor denir. Renksiz olana goşenit, kırmızı renkli türüne biksbit denir. Zümrüt olarak bildiğimiz yeşil renkli beril, krom içeriğinden ileri gelir. Berilin kullanım alanı ise uçak sanayinde, beril tuzları floresan lambalarda X ışını tüplerinde ve süstaşı olarak kullanılır.

Türkiye'de İşercekaya Mevkii Söğütçük Köyü (Simav-Kütahya) ve Kozluca Köyü (Gördes-Manisa) yörelerinde pegmatitler içinde berile rastlanmıştır.

Beril saflığı ve güzelliği temsil eder. Ayrıca Yunanistan,Abd ve Turkiye gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir addır.

beril kelimesi hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

isim, mineraloji, Fransızca béryl

Doğada altıgen billurlar durumunda bulunan, saydam, çoğu yeşil renkli berilyum ve alüminyum silikat.

Resimleri

beril

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski