LGBT argosu

 

LGBT argosu

LGBT argosu ya da gey argosu, en çok lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender (LGBT) kişilerin arasında kullanılan bir tür argo. Diğer LGBT kişiler ile kodlanmış bir şekilde iletişime girebilmek için bir vasıta olarak Endonezce, İngilizce, Japonca, Türkçe ve Zuluca gibi çeşitli dillerde kullanılmıştır.

Sodomi yasalarına ve eşcinselliğin suç olarak sayılmasına karşılık olarak LGBT argosu ayrıca LGBT topluluğundakilerin kendi cinsel yönelimlerini diğerlerine açıklamadan birbiri ile açık bir şekilde iletişime girebildikleri gizli bir dil olarak fonksiyon göstermiştir.

Üniversitelerde queer çalışmaları bölümlerinin kurulmasından beri LGBT argosu dilbilimsel antropoloji alimleri arasında bir akademik araştırma konusu olmuştur.

{tocify} $title={İçindekiler}

Kültürel etkisi

Özgün olarak gey argosu olan birçok terim popüler kullanıma girmiştir. Örneğin, İngilizcede drag kelimesi, Hubert Selby, Jr.'ın yazdığı Last Exit to Brooklyn isimli kitabı ile popüler hâle geldi. Oxford English Dictionary'ye göre "drag" kelimesinin kökeni 19. yüzyılın son yıllarına dayanır. Buna göre ters bir şekilde banjee gibi kelimeler gey topluluğun özel bir çeyreğinde sık kullanıma girseler de hiçbir zaman popüler kullanıma girmemişlerdir.

İngilizce

Argo geçicidir. Bir neslin arasında kullanılan terimlerin kullanımı diğer bir nesilde nesli tükenmiş olabilir. Örneğin 1960'larda ve 1970'lerde "cottage" (Birleşik Krallık) ve "tearoom" (ABD), seks için kullanılan umumi tuvaletleri kastederlerdi. 1999'da ise bu terimler kullanılmamaya devam etti, ki LGBT topluluğu üyelerince tanınmaz bir hâle geldiler.

Birleşik Krallık

20. yüzyılın ilk yetmiş yılı boyunca Polari'nin özel bir türü, kendi olgunlaşmış LGBT topluluklarına sahip olan kentsel merkezlerde yaşayan gey erkekler ile lezbiyenler tarafından geliştirildi.

Varyasyonlar mevcut olsa da aşağıdaki tabloda açıklandığı gibi çağdaş İngiliz gey argosu birçok Polari sözcüğü benimsemiştir:

Polari'den alınmış gey argo sözcükleri dizini
SözcükYaklaşık anlamı
basketBir erkeğin cinsel organlarının kendi giysilerinden görünen kabarıklık.
bummingGey seks yapma eylemi.
chickenGenç adam.
cottagingBir umumi tuvalette seks yapmak ya da aramak.
gym bunny/Muscle MarySırf estetik için vücut çalıştıran biri.
zhooshstil

Kaynak: Fantabulosa: A Dictionary of Polari and Gay Slang

Japonca

Günümüz Japonyası'nda kullanılan argo sözcüklerin çoğu Amerikan İngilizcesinden alınmıştır fakat "okoge" gibi Japoncaya özgü bazı argo sözcükler Japonya'daki LGBT topluluğu arasında kullanılmayı devam etmektedir. "Okoge", yani "arkadaş çevresinin çoğu eşcinsel erkeklerden ibaret bir kadın", İngilizce "fag hag"in karşılığıdır fakat asıl anlamı "bir tencerenin dibine yapışan pirinç"tir. Japonca "okama" (御釜, お釜, ya da 御竈; tencere), yani "nonoş"u referans eder. Okoge isimli 1992 yapımı bir Japon filmi de vardır. "Okoge" terimi Japonya'nın dışında fazla bilinmemektedir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski