bronşit

 

bronşit

Bronşit, Bronchitis Akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki yolların tıkanmasıdır. Akut bronşit ve kronik bronşit olarak iki çeşidi vardır. Akut bronşit grip gibi hastalıklarla beraber görülebilirken, kronik bronşit daha ciddi bir iltihaplanmadır. Mutlaka tedavi gerektirir.

Akut bronşit: Genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olurlar. Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük, az yapışkan balgam, sonraları sümüksü cerahatli (mukopurulent) balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür. Mutlaka doktora danışmanız gerekir.

Kronik bronşit: Bu çeşit bronşitte; havayollarını yağlayan bezler büyümüş, iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmuştur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Akut bronşit zamanında tedavi edilemezse bu zamanla kronik bronşite dönüşebilir. Doktorun zamanında doğru teşhis yapması bu yüzden çok önemlidir. Ayrıca her iki bronşitte de yapılacak ilk iş eğer içiliyorsa sigarayı bırakıp istirahat etmektir.

  • Uzmanlık: Göğüs hastalıkları

bronşit kelimesi ne demek TDK sözlük anlamı ve açıklaması nedir?

isim, tıp, Fransızca bronchite

Bronşun iltihaplanmasıyla oluşan hastalık:

      "Bazılarının bronşiti, bazılarının romatizması azmış." - Ahmet Haşim

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü -

İngilizce: bronchitis

Bronş veya bronşların yangısı. Morfolojik özellikleri üst solunum yollarının yangılarına benzer.

Hemşirelik Terimleri Sözlüğü - 2015

İngilizce: bronchitis

Bronş mukozasının akut veya kronik yangısı.

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü - 2014

İngilizce: bronchitis

Bronş mukozasının yangısı.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski