ökse otu

 

ökse otu

Ökse otu (Viscum album), Santalaceae familyasından Avrupa, batı ve güney Asya'ya özgü asalak bir bitki türü. Halk arasında gevele, güvelek, gövelek, purç, çekem olarak da bilinir.

Her mevsimde yapraklı olan ve ağaçlar üzerinde yaşayan yarı asalak bir bitkidir. Özellikle elma ağacının dalları üzerinde yaşar. Armut, söğüt, kavak, meşe gibi ağaçların üzerinde de asalak olarak yaşayabilmektedir. Sapları her zaman ikiye ayrılarak dallanır. Çiçekleri tek eşeyli, meyveleri yapışkan, sulu ve yumuşaktır. Bu meyveleri yiyen kuşların kondukları ağaçların üzerine dışkılarıyla tohumları bırakması ökse otunun yayılmasını sağlar. Bazı yörelerde meyvelerindeki yapışkan madde çubukların üzerine sürülerek kuşları yakalamak için ökse olarak kullanılmaktadır. Ökse otunun meyveleri eczacılıkta kullanılmaktadır.

Biyolojik sınıflandırması


ökse otu hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

isim, bitki bilimi

Ökse otugillerden, elma, armut, ıhlamur, kiraz, erik vb. ağaçların dalları üzerinde asalak olarak yaşayan, üzüme benzer yemiş veren, saplarından ökse çıkarılan bitki; burç (II) (Viscum album).

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: continental mistletoe, Fransızca: qui blanc, Almanca: gemeine Mistel, Latin: Viscum album

Ökse otugiller (Loranthaceae) familyasından, çam, badem gibi bitkiler üzerinde yarı asalak yaşayan, yapraklarını dökmeyen bir bitki. Armut otu, buruç, çekem.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü -

Latin: Viscum album

Yapraklarında triterpenik bileşikler, saponinler, tanen, urson, inosit ve vinkotoksin adlı bir madde içeren, idrar söktürücü, kan basıncını düşürücü, sinir sistemini teskin edici olarak kullanılan ökse otugiller familyasından bir bitki.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski