ciğer otu

 

ciğer otu

Ciğer otu (Pulmonaria officinalis), hodangiller (Boraginaceae) familyasından Nisan-Mayıs ayları arasında çiçek açan, 10–50 cm boyunda, çok senelik otsu bir bitki türü.

Biyolojik sınıflandırması

  • Âlem: Plantae (Bitkiler)
  • Şube: Spermatophyta (Tohumlu bitkiler)
  • Sınıf: Magnoliopsida (İki çenekliler)
  • Takım: Boraginales
  • Familya: Boraginaceae
  • Cins: Pulmonaria
  • Tür: P. officinalis
  • İkili adlandırma: Pulmonaria officinalis

{tocify} $title={İçindekiler}

IUCN Kırmızı listesi

Tür, bölgenin çoğu yerinde bulunduğu Avrupa'ya endemik olarak kabul edilir. Bu türün oluşum kapsamı, tehdit altındaki bir kategori için gereken değerleri büyük ölçüde aşmaktadır. Çeşitli rakımlarda çeşitli habitatlarda meydana gelir ve yaşam alanının da bu değerleri aştığı sonucuna varılır. Nüfus büyüktür ve tehditlerin şu anda genel nüfus üzerinde minimum etkiye sahip olduğundan şüphelenilmektedir. Avrupa ve AB27'de En Az Endişe Veren olarak değerlendirilmektedir.

Dağılım bilgileri

Bu bitki, kuzeyde İskandinavya'dan Balkanlar'a ve batıda Fransa'dan doğuda Ukrayna'ya kadar bulunabilen bir Avrupa endemiğidir.

Nüfus bilgileri

Türler Avrupa'da yaygındır. Yirmiden fazla ülkede görülür ve bu tür için Küresel Biyoçeşitlilik Bilgi Tesisinde (GBIF 2013) yedi binden fazla kayıt vardır.

Popülasyonun büyük olduğu bilinmektedir, örneğin 2012'de, dağılım aralığının iki farklı bölümünde 1.000'den fazla kişiden oluşan dört büyük popülasyon örneklenmiştir. Bu popülasyonlardan ikisi, Hofeberg ve Bertsdorf, dağıtım bölgesinin çekirdeğini temsil eden doğu Almanya'da bulunuyordu. İki popülasyon, Kloosterbos ve Waardebroeken, ana dağılım aralığının batı kenarının ötesinde yer alan batı Belçika'da örneklenmiştir.

Önemli tehditlere sahip olduğu düşünülmemektedir ve nüfusun istikrarlı olduğu anlaşılmaktadır.

Habitat ve Ekoloji bilgileri

Çok yıllık bir bitkidir, meşe, gürgen, ıhlamur, çınar ve kayın ağaçları dahil olmak üzere nemli açık ormanlık alanlarda yetişir ve ayrıca çalılıklarda bulunur. Ovalardan dağlık alanlara kadar bulunur ve besin açısından zengin alkali toprakları tercih eder. Kışlama tomurcukları yer seviyesindedir (hemicryptophyte) ve Mart-Mayıs ayları arasında çiçek açar. Nektarla ödüllendirilen böcekler tarafından tozlaştırılır. Fitososyolojik sınıflandırma sistemi içinde Anemono nemorosae - Caricetea sylvaticae ile ilişkilidir.

Tehdit bilgileri

Tür, örneğin Ukrayna'da tıbbi kullanım için vahşi doğadan bazı yerel toplamalara tabidir ancak genel nüfus durumu üzerinde çok az etkisi olduğu düşünülmektedir. Tarımın yoğunlaşmasıyla birlikte genel habitat kaybı, yayılışının bazı kısımlarında, belki de özellikle yayılışının daha az yaygın olduğu yerlerde, örneğin Danimarka'da nadir ve Hollanda'da Tehlike Altında olarak kabul edilir.

Kullanım ve Ticari bilgileri

Bahçelerde yetiştirilir ve gölgeli veya kısmi gölgeli alanlar için iyi bir yer örtücü bitkidir. Yaprakları salatalarda veya pişmiş sebze olarak yenebilir.

Türün göğüs hastalıkları için tıbbi kullanımı vardır, yüksek müsilaj içeriği onu bronşit, boğaz ağrısı ve kronik öksürük tedavisinde faydalı kılar. Yapraklar kanamayı durdurmak için harici olarak kullanılabilir. Yüksek fenolik ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ukrayna ve Hırvatistan'da doğadan toplanan kuru çiçekler ve yapraklar internet üzerinden satışa sunulmaktadır.

Koruma eylemleri

Türler birçok botanik bahçesinde yetiştirilmektedir ve tohumlar İtalya, Pavia'da saklanmaktadır. Almanya'da Lauter und Eisenbach, Polonya'da Las Baniewicki ve İsveç'te Jungfruvassen dahil olmak üzere Natura 2000 sitelerinde bulunur.

ciğer otu hakkında bilgi nedir TDK sözlük anlamı ve açıklaması ne?

isim, bitki bilimi

Düğün çiçeğigillerden, çok yıllık otsu bir bitki (Hepatica):

      "Ayva çekirdeği, hatmi çiçeği, ciğer otu bir arada kaynatılıp suyu içilir." - Mehmet Halit Bayrı

Biyoloji Terimleri Sözlüğü - 1998

İngilizce: liverwort, Latin: Marchantia polymorpha

Marchantiaceae familyasından talluslu bir yosun türü.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü - 2007

Latin: Ricciocarpus natans

5-10 mm genişliğinde ve suda yüzen, üçgen biçimli bölümlerden oluşmuş bir bitki türü.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü -

Latin: Pulmonaria officinalis

Ülkemizde İstanbul ve Uludağ civarında rastlanan, yapısında tanen, müsilaj, şekerler, reçine ve sabit yağlar içeren, enfüzyon biçiminde (% 5) öksürük kesici, göğüs yumuşatıcısı ve idrar söktürücü olarak kullanılan hadongiller familyasından bir bitki.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski