ericales

 

Ericales

Ericales, çay, Trabzon hurması, yaban mersini, Brezilya fındığı gibi türleri içine alan bir bitki takımı. Bu takım klorofil yoksunu Sarcodes sanguinea ve Sarracenia cinsi etçil bitkileri de içine alır. Bu takımdaki pek çok tür çoğunlukla bir arada büyüyen 5 taç yaprakları ile ayrılır.

Ericales kozmopolit bir takımdır. Familyaları çok geniş bir alana yayılmıştır, bazı türleri tropik iklimlerde sınırlı iken bazı türleri artik bölgelerden ılıman bölgelere kadar yayılmıştır. Bütün takım 8000 türü içerir, bunlardan 2000 ile 4000 arası Ericaceae familyasındandır.

{tocify} $title={İçindekiler}

Bilimsel sınıflandırması

Ekonomik önemi

Bu takımda Theaceae familyasından bulunan çay (Camellia sinensis) en çok ticari getiri getiren bitkidir. Ama bunun dışında yaban mersini, böğürtlen, kivi, Trabzon hurması gibi pek çok ticari getiri getiren yenilebilen meyvelere sahip türler ile shea (Vitellaria paradoxa) gibi diyetlerde kullanılan sanayi açısından değerli bitkilerde bulunur. Ayrıca bu takım siklamen, kamelya gibi bazı bitkilerde çiçekleri için bahçecilikte kullanılır.

Sınıflandırma

APG III sistemi (APG=Angiosperm Phylogeny Group Türkçesi:Kapalı Tohumlu Soy Oluş Grubu) sınıflandırmasına göre bu takım aşağıdaki familyaları içine alır.

Cronquist sisteminde ise Ericales, Dilleniidae sınıfı arasından küçük gruplardaki bitkileri içine alır.:

Impatiens balsamina
Balsaminaceae familyasından Impatiens balsamina

Primula rosea
Primulaceae familyasından Primula rosea


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski